Mladi za mlade: Stoj kući. Ja ne želim biti odgovoran za nečiju smrt, želiš li ti?

U Jutarnjem listu od 31. ožujka 2020. objavljen je tekst pod nazivom „Mladi za mlade: Stoj kući. Ja ne želim biti odgovoran za nečiju smrt, želiš li ti?“.

Instagram, Symbol, Logo, Photo, Camera

Kroz tekst javnosti je prezentirana kampanja »Podijeli, podrži, izdrži« koju je pokrenula Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba u suradnji s digitalnom agencijom »Degordian« i prof. dr. sc. Mislavom Antom Omazićem s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja i podrške mladima u vrijeme izolacije. Mlade s epoziva da preko društvenih mreža iskažu odgovornost, potiču druge na pridržavanje službenih preporuka i budu aktivni sudionici aktualnih  društvenih kretanja.

U tekstu se psihologinja Poliklinike Ella Selak Bagarić osvrće na tipično mladalačko ponašanje koje karakterizira osjećaj neranjivosti, svemoćnosti, neposluh, pobuna protiv autoriteta, nijekanje opasnosti i sl.  

Koronavirus virus pogađa i mlade, premda u znatno manjem postotku, No, oni mogu ozbiljno ugroziti zdravlje svojih bližnjih kao prenositelji virusa, bez da imaju izražene simptome.

Social, Media, Manager, Online, Woman

Psihologinja Ella Selak Bagarić iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih spominje roditelje koji se javljaju iz svih krajeva i žale na činjenicu da su do prije tjedan dana imali problem navesti djecu tinejdžere da izađu iz sobe i maknu se s društvenih mreža i interneta, a sad, kad ne smiju van djeca izražavaju potrebu za druženjem sa svojim vršnjacima.  
Bit ove kampanje je navesti djecu i mlade da se uključe i kao akteri budu motiviraniji i spremniji slijediti preporuke i poticati druge da ih slijede. Mladi žele i vole biti uključeni i vole pomagati. Iskustva pokazuju da su spremni biti solidarni i da im uključenost pomaže lakše prebroditi teške situacije poput ove s koronavirusom.

Prisile, pravila, zabrane i sl. ne funkcioniraju u adolescenciji.  Najbolje je kad mladi čovjek (pa i odrasla osoba) sam shvati zašto je potrebno ostati doma. Mladi će spremnije poslušati druge mlade nego svoje roditelje ili neki drugi autoritet.

Kampanja je osmišljena poput izazova: ti napišeš nešto (tipa „danas sam učio svirati gitaru i vježbao pola sata, a ti?). Nominiraš drugu osobu (izazivaš) koja također treba reći što je radila danas. Ta osoba nominira (izazove) sljedeću i tako dalje.

Follow, Follower, Social, Social Media

Uključi se i ti! Odaberi neki od predložaka ili više njih, napravi screenshot i objavi ga ispunjenog na svom Instagramu uz hashtagove #ostanidoma i #tujednizadruge.

Na ovaj ćeš se način uključiti i sudjelovati u kampanji te potaknuti svoje vršnjake da ostanu doma, da na taj način aktivno sudjeluju i pomažu nam da svi zajedno prebrodimo krizu i ostanemo pozitivni i optimistični. Na taj način širimo pozitivne vrijednosti i šaljemo pozitivnu poruku o solidarnosti, preuzimamo odgovornost, djelujemo. Društvene mreže prepune su zabavnih, kreativnih, poticajnih, smiješnih, divnih postova i poruka.

Sad su i roditelji zadovoljni da su im djeca na društvenim mrežama. Zanimljivo, zar ne?
U kampanju su se uključili i mnogi influenceri kako bi potakli uključivanje što većeg broja mladih i pokazali osobnim primjerom svoju opredijeljenost za solidarnost, povezanost, zajedništvo.  

Photos courtesy of Pixabay   

Pridruži se raspravi
Vrata zdravlja