Oštećenje sluha

Razne bolesti i stanja koja uzrokuju oštećenje sluha.

Mogu se pojaviti od trenutka začeća pa do starije dobi. Posebnu skupinu čine nasljedne bolesti kada govorimo o hereditarnom oštećenju sluha. Uzroci oštećenja sluha nisu uvijek poznati i ima ih mnogo.

Stupanj oštećenja sluha izražava se u decibelima. Oštećenje intenziteta od 20 do 40 db označava blagu nagluhost, a između 41 i 60 db umjerenu nagluhost kad osoba s tim oštećenjem može relativno dobro čuti, selektivno, ograničeno samo na neke frekvencije. Kad je intenzitet oštećenja od 61 do 93 db govorimo o teškoj nagluhosti kad osoba može čuti pojedine zvukove koje doživljava kao šumove). Iznad 93 db govorimo o gluhoći.

Ear, Auricle, Listen, Listen To, Listeners, Therapist

Posebno moramo obratiti pažnju na gubitak sluha u starijoj dobi koja može nastupiti naglo ili postupno. Involutivna staračka nagluhost napreduje postepeno tako da se u početku jedva primjećuje. Kad se gubitak sluha dogodi uslijed apopleksije (naglog prestanka funkcioniranja dijelova ili cijelog organa, uslijed oštećenja krvotoka), intoksikacije, povrede i dr. osoba nema vremena priviknuti se na novo nastalo stanje što nerijetko dovodi do povlačenja u sebe i depresije.

Osobe koje sluh izgube u odrasloj dobi imaju očuvan glasovni govor koji se može deformirati ali  i ostati razumljiv za okolinu. Važno je što prije početi koristiti slušni aparat.

Osobe oštećena sluha izrazito su heterogena skupina.  Njihova prilagodba i socijalizacija otežana je zbog komunikacijskih barijera koje su posljedica oštećenja sluha. Osobe s oštećenjem sluha orijentirane su na primanje informacija očima (vizualno) što ne garantira razumijevanje, ukoliko nije dobro objašnjeno ili lako shvatljivo. Osobama koje čuju teško je pojmiti takvu poziciju i stoga je gluhim osobama i osobama s oštećenjem sluha najveći problem pismenost, razumijevanje i općenita komunikacija s osobama iz opće populacije (čujućom sredinom).

Osobe oštećena sluha i gluhe osoba imaju pravo na informaciju koju će razumjeti. Tzv. „čitanje s usana“ zapravo je pogađanje izgovorenog iz konteksta jer je samo oko 30%  glasova našeg jezika vidljivo na našim usnama.

Osobe oštećena sluha koriste manualnu komunikaciju.
Tri su osnovna oblika:

Ručna abeceda
Pomoćno je sredstvo u komunikaciji jer je tri puta sporija od glasovnog govora. Postoji jednoručna abeceda ili daktilologija i dvoručna ili hirologija.

Manualno kodirani vokalni jezici

Za njih je karakteristična simultana oralna i znakovna ekspresija odnosno komunikacija (tzv. hrvatski znakovni jezik).

Izvorni znakovni jezici nacionalnih zajednica gluhih

Kako komunicirati s osobama oštećena sluha pročitajte na ovim stranicama.

Antonija Pleša
Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje

Photos courtesy of Pixabay

Pridruži se raspravi
Vrata zdravlja