U nastavku će biti opisane najčešće nuspojave liječenja tamoksifenom i anastrozolom, lijekovima koji se koriste u terapiji hormonski ovisnih karcinoma dojke. Propisivanje ovih lijekova u potpunoj je nadležnosti specijalista internističke onkologije te onkologije i radioterapije.
- Tamoksifenacetat
Tamoksifenacetat, nama poznatiji kao Nolvadex, lijek je koji se koristi za liječenje raka dojke. Uobičajena preporučena dnevna doza iznosi 20 mg. To je lijek koji ima složeni spektar antiestrogenskih i estrogenskih farmakoloških učinaka u različitim tkivima, što objašnjava većinu nuspojava koje uzrokuje. U bolesnica s rakom dojke, tamoksifen djeluje kao antiestrogen, blokirajući vezanje estrogena na estrogenske receptore. Istraživanja pokazuju da ne utječe nepovoljno na mineralnu gustoću kostiju. Najčešće nuspojave koje pacijentice na tamoksifenu prijavljuju su krvožilni poremećaji poput naleta topline („valunge“), poremećaji probavnog sustava poput mučnine, povraćanja, konstipacije i proljeva, kožni osipi, prorjeđivanje kose (alopecija), grčevi u nogama, bolovi u mišićima, anemija (rjeđe i trobocitopenija i leukopenija – u početku liječenja), vaginalno krvarenje, vaginalni iscjedak, umor, poremećaji osjeta, reakcije preosjetljivosti, zadržavanje tekućine (uslijed čega može doći do porasta na tjelesnoj težini), glavobolja, ošamućenost. Također su česte promjene jetrenih enzima („masna jetra“) i triglicerida, tromboembolijski događaji, smetnje vida (mrena, bolesti mrežnice) i dobroćudne novotvorine (uterini fibrinoidi, a rjeđe karcinom endometrija). Većina navedenih nuspojava objašnjava se farmakološkim djelovanjem lijeka. U slučaju težih nuspojava, koje narušavaju kvalitetu života pacijentica, moguće je nuspojave pokušati ublažiti jednostavnim smanjenjem doze, bez gubitka terapijskog učinka lijeka. No, ukoliko ova mjera ne pomogne, liječenje je potrebno prekinuti, u dogovoru sa obiteljskim liječnikom i specijalistom onkologije.
- 2. Anastrozol
Anastrozol (nama poznatiji pod imenima Arimidex, Aremed, Astralis itd…) lijek je iz skupine inhibitora aromataze koji se koristi za liječenje raka dojke u postmenopauzalnih bolesnica s pozitivnim hormonskim receptorima, u hormonskom liječenju metastatskog raka dojke te kao druga linija hormonskog liječenja raka dojke postmenopauzalnih bolesnica, u kojih je bolest napredovala tijekom ili nakon provedenog liječenja tamoksifenom. Kako bi liječenje ovim lijekom bilo odobreno, potrebno je da bolest ispunjava određene kriterije (hormonski ovisna bolest – ECOG 0-3 i nepostojanje metastaza u mozgu). Preporučena doza za odrasle, uključujući i starije, je jedna tableta od 1 mg jednom dnevno. Za rani stadij bolesti preporučeno trajanje liječenja je 5 godina. Anastrozol svojim djelovanjem smanjuje koncentraciju estradiola (vrsta estrogena) u serumu, i time ima povoljan učinak u žena s rakom dojke. Najčešće prijavljivane nuspojave na ovaj lijek su bile glavobolja, naleti vrućine, mučnina, osip, artralgija, ukočenost zglobova, artritis, osteoporoza i astenija (kronična iscrpljenost). Često se javljaju i anoreksija, depresija, poremećaji osjeta (okus), proljev, povraćanje, porast jetrenih enzima, prorjeđivanje kose, bolovi u kostima i mišićima, suhoća ili krvarenje iz rodnice. U pacijentica s rizikom od nastanka osteoporoze ili već poznatom dijagnozom osteoporoze, potrebno je na početku liječenja, a kasnije i u redovitim intervalima mjeriti gustoću kostiju denzitometrijom. Liječenje ili profilaksu osteoporoze valja započeti na odgovarajući način (primjenom specifičnih lijekova) kako bi se zaustavilo daljnje smanjenje gustoće kostiju, a pacijentice je potrebno pažljivo pratiti.
Na kraju je važno naglasiti da navedeni lijekovi često uzrokuju nuspojave, koje treba smatrati „normalnim“ i očekivanim pojavama, te zasigurno ne bi smjele biti razlog srama pacijentica. Bilo bi poželjno da svaka pacijentica o navedenim nuspojavama pravodobno obavijesti svog liječnika obiteljske medicine kao i specijalistu onkologa kako bi se na vrijeme mogli dogovoriti oko daljnjeg postupanja i tijeka liječenja, a sve u cilju postizanja što bolje i što prihvatljivije kvalitete života.
Napisala: dr. Lorena Bosnar
Fotografija: Unsplash