Svjetski dan borbe protiv raka (World Cancer Day) obilježavamo svakog 4. veljače. Cilj obilježavanja je podizanje svijesti javnosti o oboljenjima od raka, prevenciji, ranom dijagnosticiranju, liječenju i skrbi za oboljele.
U razdoblju 2019.-2021. slogan obilježavanja glasi „Ja jesam i hoću“. Njime se nastoji naglasiti kako svatko može dati svoj doprinos smanjenju globalnog opterećenja obolijevanja od raka.

Rak je jedan od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu, a Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predviđa da će se broj oboljelih u svijetu povećati s 18,1 milijun u 2018. godini na 29,5 milijuna u 2040. godini, a broj umrlih porasti s 9,6 milijuna na 16,4 milijuna godišnje.
Najčešći su: rak pluća, rak debelog crijeva, rak želuca, rak jetre i rak dojke.
Gotovo trećina smrtnih slučajeva obolijevanja od raka uzrokovana je djelovanjem pet faktora rizika rizika. To su:
- visoki indeks tjelesne mase (ITM),
- nedovoljan unos voća i povrća,
- nedostatna tjelesna aktivnost,
- konzumiranje duhana i alkohola.
U Republici Hrvatskoj rak je drugi po redu vodeći uzrok smrti stanovništva, iza bolesti cirkulacijskog sustava. Najčešći su: kod muškaraca rak pluća, rak debelog crijeva, rak prostate, rak želuca, rak gušterače, kod žena: rak debelog crijeva, rak pluća, rak dojke, rak gušterače i rak želuca.
Pojavu raka moguće je spriječiti primarnom prevencijom koja uključuje:
- održavanje poželjne tjelesne težine,
- primjerenu i uravnoteženu, raznoliku prehranu,
- kretanje odnosno primjerenu tjelesnu aktivnost,
- odgovorno spolno ponašanje,
- smanjenu izloženost karcinogenima u okolišu,
- izbjegavanje pušenja,
- izbjegavanje prekomjernog pijenja alkoholnih pića,
- njegovanje mentalnog zdravlja;
Rak nije isključiv zdravstveni problem oboljelog pojedinca. Obolijevanje ima veliki utjecaj na širu zajednicu i društvo.
Pozivamo sve građane da aktivnom brigom o zdravlju i sudjelovanjem u preventivnim pregledima djeluju preventivno i pravovremeno.
Photos courtesy of Pixabay