Poremećaji hranjenja su česta tema u medijima, no njihovi opisi su većinom limitirani na prikaze anoreksije i bulimije. Ipak, poremećaji hranjenja su raznolika grupa koja obuhvaća i mnogobrojne manje prikazane poremećaje i poteškoće (APA, 2013). S obzirom na to da su svi oni iznimno opasni, edukacija o istima je iznimno korisna. Iz tog razloga, u nastavku možete saznati vise o dva manje diskutirana poremećaja, ali i o dvije specifične vrste anoreksije.
ORTOREKSIJA
Ukratko, ortoreksija se definira kao opsjednutost konzumacijom isključivo zdrave hrane (Koven i Abry 2015). Dijagnosticira se samo ako osoba ne zadovoljava kriterije za druge poremećaje ishrane, poput anoreksije. Naime, anoreksija je poremećaj ishrane karakteriziran izrazitim nezadovoljstvom vlastitim tijelom, preokupacijom sa količinom konzumirane hrane i željom da se smršavi. Navedeno rezultira u kilaži koja je ispod zdravih granica. Ipak, ortoreksija se od anoreksije razlikuje jer (1) ne uključuje uvijek sniženu tjelesnu kilažu niti (2) strah od debljanja, a (3) oboljeli se fokusiraju više na kvalitetu, radije nego kvantitetu, unesene hrane (Walker-Swanton i Conti, 2020). Drugim riječima, dok osobe koje boluju od anoreksije brinu oko količine pojedene hrane, individue koje imaju simptome ortoreksije se fokusiraju da je sve pojedeno iznimno zdravo.
Simptomi
- preokupacija izbjegavanja nezdrave hrane (primjerice, dodataka prehrani)
- ulaganje ekstremne količine vremena i energije u generalno fizičko zdravlje (primjerice, pretjerano posjećivanje liječnika koje nije dio dijagnoze hipohodrije)
Posljedice
- promjene kilaže kao posljedica selektivne konzumacije hrane
- posljedice na socijalni život i druga područja funkcioniranja (primjerice, izbjegavanje društvenih i obiteljskih aktivnosti u kojima će biti uključena konzumacija nezdravih namirnica)
- tjelesne poteškoće (primjerice, gastrointestinalni problemi, stomačne inflamacije)
- povećan rizik za razvijanje mentalnih tegoba
Tretman i prevencija:
- posjet psihologu koji može pružiti tretman sličan intervenciji za anoreksiju ili opsesivno kompulzivnom poremećaj
- psihoedukacija
PIKA (pica)
Regularna konzumacija supstanci koje nisu hranjive, poput blata, kamenja ili stakla (Rajput i sur., 2020). Kako bi se uspostavilo postojanje pice, konzumacija mora odudarati od razvojnog stadija i trajati barem jedan mjesec. Postoje blaži oblici, primjerice konzumiranje leda, ali i teža stanja. Uzroci se pronalaze u manjku željeza i cinka te su posebno vidljivi kod trudnica zbog pojačane potrebe za ovim nutrijentima.
Simptomi
- želja da se jedu objekti koji nisu hranjivi
- manjak kontrole tijekom epizoda konzumacije navedenih supstanci
Posljedice
- negativni utjecaj na fizičko funkcioniranje
Tretman i prevencija
- često se pojavljuje u kombinaciji s drugim bolestima, pa je fokus usmjeren na liječenje tih poteškoća
- edukacija djece o razlici između tvari koje ne štete zdravlju i onih koji nisu prigodna hrana
- otklanjanje štetnih tvari iz okoline
PREGOREKSIJA
Pregoreksija se odnosi na anoreksiju u trudnoći (Mandera i sur., 2019).
Naime, tijelo majke buja tijekom trudnoće kao posljedica razvitka djeteta. Navedeno je iznimno teško prihvatiti ako majka želi održati nisku kilažu, rezultirajući nezadovoljstvom vlastitim tijelom i korištenjem tehnika održavanja niske kilaže.
Simptomi
- smanjeni unos hrane
- želja za održavanjem niske tjelesne kilaže
- preopterećenost težinom
- pretjerano vježbanje
- uporabu diuretika i laksativa
Posljedice:
- oštećenje fetusa, uključujući ali ne limitirano na preuranjeno rođenje, poteškoće hranjenja
- zdravstveni problem majke (primjerice, anemija, postporođajna depresija, dehidracija)
Tretman i prevencija:
- edukacije o ispravnoj ishrani tijekom trudnoće
- psihološka potpora pri prihvaćanju tjelesnih promjena I mentalnih poteškoća
- otvorena komunikacija s ginekologom, uključujući razdoblje nakon porođaja
- opticanje dojenja koje pomaže vraćanju kilaže u zdrave granice nakon trudnoće
MANOREKSIJA
Navedeni poremećaj se odnosi na anoreksiju kod muškaraca (Odobasic i sur., 2017). Ipak, za razliku od anoreksije kod žena, manoreksija se većinom manifestira kroz snažnu zelju za mišićavim tijelom, radije nego za vitkim tijelom. Najčešće se javlja u pred pubertetskom razdoblju, posebice kod dječaka koji su trpjeli zadirkivanje na račun svoje pretilosti.
Simptomi:
- nezadovoljstvo tijelom
- strah od debljanja
- prekomjerno vježbanje
- korištenje diuretika i laksativa
- prečesto mjerenje kilaže
- osjećaj srama i gađenja vezan uz vlastito tijelo
Posljedice:
- nesanica
- problemi s koncentracijom
- želučani problem
Tretman i prevencija:
- s obzirom na to da se javlja prije puberteta, dobro je uputiti dijete školskom psihologu ako se simptomi pojave.
- u drugim razdobljima, liječnik opće prakse i posljedično djelatnik mentalnog zdravlja može pomoći
- razne organizacije koje se bave problematikom poremećaja hranjenja
Zaključno, poremećaji hranjenja su raznolika skupina o kojoj se potrebno detaljno educirati kako bi se simptomi primijetili te se počeli tretirati na vrijeme.
K. M. G.
Photo by Polina Tankilevitch: https://www.pexels.com/photo/food-woman-eating-long-6516066/
LITERATURA
American Psychiatric Association. (2013). Diagnostic and statistical manual of mental disorders (5th ed.). Arlington, VA: Author.
Koven, N. S., & Abry, A. W. (2015). The clinical basis of orthorexia nervosa: emerging perspectives. Neuropsychiatric disease and treatment, 11, 385.
Mandera, A., Pawlikowska, A., Szuster, E. M., Całkosiński, A., Kostrzewska, P., & Majewski, M. (2019). The pregorexia-anorexia during the pregnancy. Journal of Education, Health and Sport, 9(5), 137-144.
Odobašić, M. (2017). Anoreksija i bulimija–grešni zahtjev suvremene modne scene (Doctoral dissertation, Josip Juraj Strossmayer University of Osijek. Catholic Faculty of Theology. Department of Practical Teology).
Rajput, N., Kumar, K., & Moudgil, K. (2020). Pica an eating disorder: An overview. Pharmacophore, 11(4).
Walker-Swanton, F. E., Hay, P., & Conti, J. E. (2020). Perceived need for treatment associated with orthorexia nervosa symptoms. Eating Behaviors, 38, 101415.