Prehranom do nižeg tlaka

Povišene vrijednosti krvnog tlaka, koje bilježimo kod gotovo 40% populacije u našoj zemlji, možemo ublažiti i hranom. Visoki tlak tihi je ubojica jer nema očitih simptoma sve dok ne dovede do vrlo ozbiljnih problema (smrti, srčanog ili moždanog udara, bolesti srca, bubrega). Pretpostavlja se da je iz tog razloga velika tamna brojka oboljelih (mnogi ljudi ne znaju da pate od visokog tlaka jer ne osjećaju neke specifične tegobe).

Free Garlic Garlic Bulb photo and picture

Zbog ozbiljnih posljedica visokog tlaka treba posegnuti za svakom mjerom koja može smanjiti taj rizik, a prehrana je, uz kretanje i brigu o mentalnom zdravlju, na prvom mjestu. Svojim životnim izborima (navikama i ponašanjem) u velikoj mjeri možemo utjecati na vlastito zdravlje. Do po problema s visokim tlakom mogu dovesti pušenje, problemi s bubrezima, šećerna bolesti, alkohol, povišene masnoće u krvi, dob, genetski čimbenici i drugo. Na dio njih možemo utjecati više, na dio manje, ali uvijek nešto možemo. Za postizanje trajne promjene važni su  želja, odluka, odlučnost i ustrajnost. Mali, svakodnevni koraci u smjeru pozitivnih navika jedini su put ka boljoj kvaliteti života.

Free Beet Food photo and picture

Dio brige o visokom tlaku odnosi se na unos natrija. Njegov neumjeren unos, u obliku soli, povisuje vrijednosti tlaka i zato njegov unos treba držati pod kontrolom. To znači da iz prehrane trebamo isključiti ili strogo ograničiti količine namirnica koje su bogate solju: pekarske proizvode, suhomesnate proizvode, slane sireve, slane gricaklice (čips, štapiće, perece, krekere, slane bučine sjemenke ili kikiriki, kokice). Konzervirano povrće također sadrži prilično soli pa ga je bolje izbjegavati ili ograničiti unos.
Puno soli sadrže i gotove juhe i jela, bujon kocke, sojin umak, umaci za roštilj, gotovi preljevi za salate i slično. Umjesto navedenog valja se okrenuti prirodnim i svježim začinima (peršinu, bosiljku, majčinoj dušici, origanu, lovoru).

Free Blueberries Mac Wallpaper photo and picture

Namirnice koje dokazano snižavaju krvni tlak su: češnjak, celer, cikla (sok od cikle), leća, slanutak, grašak, zelene mahune, banane, borovnice, čisti, nezaslađeni kakao, jogurt. Zato ih treba uvesti u svakodnevnu prehranu. Pri izboru namirnica važno je voditi računa o tome da su svježe, organski uzgojene, da ih serviramo u kombinaciji sa zdravim masnoćama (primjerice s ekstra djevičanskim maslinovim uljem), u što prirodnijem obliku (što manje termičke obrade posebno prženja, pohanja, pečenja).

Zdrava prehrana i zdrave navike nisu zamjena za propisanu terapiju od strane liječnika. Krvni tlak valja redovito pratiti, također i svoje tijelo i kako reagira na pojedine namirnice, kretanje/tjelovježbu i brigu o mentalnom zdravlju. Što se bolje poznajemo, što smo informiraniji i educiraniji o svom zdravlju to smo na boljem putu da ga optimiziramo.

Images by Steve Buissinne from Pixabay

Vrata zdravlja