Simptomi menopauze i liječenje raka – drugi dio

  •  Seksualna disfunkcija

Seksualna disfunkcija pogađa 78% pacijentica s ginekološkim rakom i 65% pacijentica s rakom dojke ili kolorektalnim rakom, posebice premenopauzalne žene. Seksualna disfunkcija može nastati zbog raznih čimbenika: bioloških (npr. menopauza ili kirurgija), psiholoških (npr. depresija, anksioznost ili slika vlastitog tijela), interpersonalnih (npr. problema u vezi i komunikacije) i sociokulturnih (npr. religije ili kulture).

Vaginalni estrogen čini se sigurnim za većinu pacijentica s genitourinarnim simptomima (vaginalna suhoća, bol i/ili nelagoda prilikom spolnog odnosa). Nije primijećena razlika u učinkovitosti između različitih proizvoda koji sadrže vaginalni estrogen. Istraživanja su pokazala da smanjuju bol tijekom spolnog odnosa i poboljšavaju vaginalnu suhoću. Iako se često preporučuje za dugotrajnu upotrebu, podaci o sigurnosti ograničeni su na jednu godinu.

Nema mnogo nehormonskih opcija. Postoji malo dokaza koji podržavaju učinkovitost lubrikanata i hidratantnih sredstava, pogotovo po pitanju smanjenja boli tijekom spolnog odnosa.

Psihoseksualne intervencije, uključujući kongitivno-bihevioralnu terapiju (KBT), edukaciju i savjetovanje, mogu biti korisne. KBT može poboljšati opću seksualnu funkciju i želju, uzbuđenje i vaginalnu lubrikaciju, te seksualno zadovoljstvo, a smanjiti nelagodu i stres nakon raka dojke.

Od neizmjerne je važnosti, ako ste u vezi, komunicirati i otvoreno razgovarati sa svojim partnerom o tome kako se osjećate. Gubitak interesa za spolne odnose te prestanak ulaganja truda u uživanje u drugim fizičkim kontaktima s partnerom može imati loš utjecaj na oboje, a time posljedično i na vašu vezu.

Čak i ako niste zainteresirani za sam čin seksa, još uvijek možete uživati u fizičkom kontaktu, poput grljenja, ljubljenja ili maženja, koji na vas mogu imati blagotvoran učinak i opustiti vas! Budite jasni i otvoreni s partnerom o tome koji fizički kontakt želite !

Pristup ovom problemu od strane liječnika treba biti holistički, a treba uključiti i partnera. Nemojte se ustručavati s vašim liječnikom započeti razgovor o vašim seksualnim problemima, jer vam vaš liječnik može ponuditi prijeko potrebno savjetovanje, a koje može uvelike poboljšati vašu sliku vlastitog tijela, intimnost i probleme u vezi, te općenito seksualne funkcije i zadovoljstva.

  • Problemi sa spavanjem

Nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći sa spavanjem:

– Svaki dan idite u krevet i budite se u isto vrijeme.

– Smanjite dnevno „drijemanje“ tokom dana.

– Budite redovito tjelesno aktivni!

– Izbjegavajte tjelovježbu netom prije odlaska u krevet.

– U spavaćoj sobi stvorite odgovarajuće uvjete – soba mora biti tamna, tiha, hladna (idelna temperatura je oko 16-18 stupnjeva Celzijusa)

– Posteljina bi trebala biti od prirodnih materijala.

– Ograničite unos hrane netom prije odlaska u krevet (izbjegavajte obilne, teške obroke).

– Priuštite si toplu kupku 1 h prije spavanja.

– Izbjegavajte korištenje mobitela netom prije spavanja (čitanje društvenih medija, jako svjetlo ekrana itd.).

– Meditirajte ili pokušajte koristiti tehniku dubokog disanja prije spavanja.

Postoje tretmani i terapije koji mogu poboljšati vaš san, a to uključuje:

  • tehnike opuštanja
  • tablete za spavanje (u dogovoru s liječnikom)
  • komplementarne terapije
  • savjetovanje
  •  
  • Umor

Može potrajati neko vrijeme da naučite kako upravljati svojim umorom i znati što vam najbolje odgovara.

Neki savjeti kako umanjiti simptome umora:

– Budite redovito tjelesno aktivni.

– Kontrolirajte krvnu sliku (anemija).

– Spavajte redovito barem 6-8 h.

– Neka vaša prehrana bude uravnotežena i umjerena.

– Redovito odmarajte.

– Vodite dnevnik umora.

Posvećivanje sebi.

Odvojite vrijeme za sebe ! Ne ustručavajte se tražiti podršku medicinskog osoblja i bližnjih !

Prihvatiti dijagnozu, a zatim se boriti sa simptomima menopauze teško je i iscrpljujuće, kako fizički, tako i mentalno.  Razgovor s obitelji, prijateljima i bližnjima o vašim tegobama, brigama i osjećajima može pomoći da se barem privremeno oslobodite tog tereta.

Pokušajte pronaći vremena za sebe. Prakticiranje tehnika disanja ili opuštanja može pomoći. Nekima pak pomažu savjetovanja i grupne podrške.

Na radnom mjestu

Ukoliko se osjećate ugodno, moglo bi koristiti da nekoga od kolega, s kojima ste bliski, informirate o svojim tegobama. Manje prilagodbe radnog mjesta, poput fleksibilnost vaših radnih sati, postavljanje stola blizu prozora ili bliže zahodu, mogli bi biti od praktične koristi.

Prevencija:

Razgovarajte sa svojim liječnikom o procjeni rizika te prevenciji nastanka osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.  Kao dio preventivnih mjera, važno je: održavati zdravu tjelesnu težinu, jesti zdravu i uravnoteženu prehranu i biti redovito tjelesno aktivan!

Reference:

  1. Hickey M, Basu P, Sassarini J, Stegmann ME, Weiderpass E, Nakawala Chilowa K, Yip CH, Partridge AH, Brennan DJ. Managing menopause after cancer. Lancet. 2024 Mar 9;403(10430):984-996. doi: 10.1016/S0140-6736(23)02802-7. Epub 2024 Mar 5. PMID: 38458217.
  2. Menopausal symptoms and cancer treatment [Internet]. Cancer Research UK. 2024 [cited 2024 Apr 28]. Available from: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/coping/physically/sex/women/menopausal-symptoms.

Napisala: Lorena Bosnar Zelenika, liječnica

Fotografija: Unsplash

Vrata zdravlja