Briga o koži u pubertetu

Ulaskom u pubertet počinje se mijenjati izgled naše kože. Na licu se znaju pojaviti akne, koža postati nečista. Sve je to prirodni dio odrastanja i najbolje što možemo je naučiti živjeti s tim stanjem te pravilnom prehranom i njegom učiniti ono što je u našoj moći kako bismo popravili stanje kože. Ukoliko smo uporni i temeljiti – rezultati neće izostati.

Problemi s aknama počinju se javljati sve ranije. Najvažnije je naučiti pravilno njegovati kožu. To prvenstveno znači:

  • redovito čišćenje i pranje lica,
  • korištenje adekvatnih preparata za problematičnu mladenačku kožu,
  • reguliranje prehrane,
  • ne diranje/istiskivanje (posebno upaljenih akni, komedona ili milijuma);

Na pojavu prvih simptoma upalnih procesa valja potražiti stručnu pomoć. Puno je toga što sami možemo učiniti kako bismo pridonijeli boljem stanju naše kože i isto tako, puno toga čime možemo pogoršati stanje.

Redovito čišćenje i pranje lica podrazumijeva redovitu i temeljitu higijenu kože lica i vrata. Pri tom ne treba pretjerivati. Pranje lica mlakom vodom i blagim sredstvom (blagim sapunom, gelom ili sl., sredstvom bez alkohola), dva do tri puta dnevno bit će sasvim dovoljno.

Towels, Washcloth, Yellow, Orange, Colorful, Structure

Korištenje čistih ručnika često se previđa, a važno je. Valja imati vlastiti ručnik za brisanje lica i  redovito ga mijenjati. Isto se odnosi na presvlake jastuka na kojima spavamo i o koje oslanjamo lice tijekom spavanja.

Diranje lica nečistim rukama treba izbjegavati. Često upravo takvim, nesvjesnim radnjama, pridonosimo problemu.    

Jednom tjedno poželjno je napraviti piling lica. Eksfolijacijom pomažemo koži da odbaci suvišne nečistoće. Redovitim prakticiranjem postižemo pročišćeniji, ujednačeniji ten, preveniramo urastanje dlačica i pojavu nepravilnosti, potičemo bolju prokrvljenost kože i izmjenu tvari ispod njene površine, vraćamo koži mladenački izgled i zdravu boju. Koža tretirana pilingom bolje upija proizvode kojima njegujemo kožu (serume, losione, ulja, kreme i dr.).

Jednom tjedno uputno je koristiti masku od zelene gline. Ona smiruje kožu, izvlači toksine iz kože, uklanja površinski sloj epidermisa i hrani kožu.  

Istiskivanje valja prepustiti stručnoj osobi (dermatologu ili kozmetičaru). Nestručnim i nehigijenskim postupcima, stanje kože možemo značajno pogoršati.  

Nečistoće na licu ne treba prikrivati teškom šminkom. Najbolji izbor je adekvatan korektor i lagani make-up. Korektor će prekriti prištić i smanjiti oteklinu, lagana šminka neće zatvoriti pore i opteretiti kožu.  

Cream, Skin Care, Eye Cream, Cream Colors

Kod blagih i srednje teških akni, preporučuju se kozmetički preparati (gelovi, kreme, tonici) za mlade na bazi benzoil peroksida. Djeluju antibakterijski i sprečavaju upalne procese na koži, također poprilično isušuju kožu pa ne treba pretjerivati s njima. Kožu treba njegovati kremama na vodenoj bazi ili uljima koja ne zatvaraju pore (poput ulja lješnjaka). Prvi rezultati vide se negdje nakon dva tjedna korištenja.

Umjesto skupih i nerijetko upitnih kupovnih preparata možemo se poslužiti s onim što nam priroda nudi, a učinkovito je i zdravo za našu kožu i tijelo. To su:

Prirodna morska sol
Kratko prokuhati 2 dl svježe vode te u nju dodati 1/2 žličice prirodne morske soli. Ovom otopinom očistiti lice (uz pomoć blazinica) nekoliko puta dnevno. Ovaj tretman pomaže pri isušivanju postojećih akni, a kožu čini manje masnom.

Jabučni ocat
Prokuhati 1/2 litre vode, ohladiti je i u nju dodati 1 veliku žlicu kvalitetnog jabučnog octa. Svaku večer (uz pomoć blazinica) nanijeti na lice. Jabučni ocat sprječava razvoj bakterija, smanjuje upalu kože i isušuje akne.

Od jabučnog octa možemo napraviti i prirodno sredstvo za tretiranje pojedinačnih akni. Promiješamo 1 žlicu jabučnog octa s 1/2 žlice prokuhane vode. Dobivenu mješavinu, potrebno je nanijeti (uz pomoć blazinice) na područje s aknama, crnim prištićima i ožiljcima ako su ostali od prijašnjih akni. Ovaj tretman potrebno je primjenjivati nekoliko puta dnevno. Vrlo je učinkovit (akne se ponekad povuku već nakon nekoliko dana, a najkasnije nakon nekoliko tjedana). Rezultate možemo očekivati samo ako smo tretman provodili redovito, na dnevnoj bazi.

Propolis
Za uspješne rezultate potrebno je područja zahvaćena aknama namazati propolisom, nekoliko puta

dnevno. Sličan učinak postiže se nanošenjem mješavine meda i propolisa.

Cimet i med
Problematična mjesta na koži potrebno je svakodnevno namazati ovom prirodnom mješavinom.

Aloe vera
Preporuka je nekoliko puta dnevno namazati akne svježim sokom dobivenim iz lista aloe vere ili aloa vera gelom.

Cream, Aloe Vera, Beautician, Body, Mask, Spa, Wellness

Svježi krastavac
Maska od svježeg krastavca čisti lice i smiruje upalne procese na koži pa se svakako preporučuje i u borbi protiv akni.

Neven
Dva puta dnevno (ujutro i navečer), umivati lice prirodnim čajem od nevena.

Essential Oil, Cosmetology, Spa, Cosmetic Oil

Čaj od orahovog lišća
Njime se također može, dva puta dnevno, ispirati problematična koža lica.

Ulje origana
U sredstvo za čišćenje lica dodati samo par kapi (ne više jer je jako moćno) ovog ulja.

Kopriva
Pijenjem čaja od koprive pročišćava se i na taj način otklanjaju mogući unutarnji razlozi nastanka akni. Preporučuje se konzumacija od oko 1 litre prirodnog čaja od koprive, tijekom cijelog dana.

Voda
Ljekovitost vode velika je i nedjeljiva od svakodnevne primjene. To može biti obična voda, obogaćena voda, morska ili termalna voda. Važno je njeno korištenje izvana (za umivanje, tuširanje, kupanje) i unošenje u organizam minimalno 1,6 l dnevno. Voda je nužna za dobro zdravstveno stanje kože i zdravlje cijelog organizma.

Prehrana
U prehrani trebaju dominirati povrće, voće, integralne žitarice, sjemenke, grahorice. Treba izbjegavati brzu hranu, pekarske proizvode, slatka i gazirana pića, grickalice, masnu i prerađenu hranu (posebno suhomesnate proizvode), tzv. mliječne čokolade i slične proizvode od čokolade (namaze).
Izbjegavati ne znači potpuno ukinuti. Ovo su općenite smjernice, a svatko za sebe najbolje zna što mu smeta i na što treba pripaziti.

Pušenje
Pušenje ne pridonosi ničemu dobrome pa ni izgledu kože. Pušenjem rezultira suhom, sivom i izboranom kožom lica kao i uništavanjem vitamin C koji je važan u zaštiti i obnavljanju oštećene kože.

Alkohol
Alkohol dehidrira naše tijelo, tjera naše bubrege da rade dvostruko brže i isušuje naše organe (uključujući i onaj najveći – kožu). Na dehidriranoj koži brže se pojavljuju bore, a koža poprima sivu boju. Alkohol također pojačava crvenilo, uzrokuje natečenost (posebno na licu, na kapcima

Tjelovježba
Jedna od nebrojenih koristi vježbanja poboljšan je izgled kože. No, tjelovježba može i pogoršati neka stanja osjetljive i problematične kože. Sama tjelovježba ta koja uzrokuje izbijanje prištića, to su loše navike koje upražnjavamo prije i/ili poslije treninga. Ako imamo kožu sklonu aknama, prije vježbanja trebamo ukloniti šminku. Vježbanje i znojenje sa šminkom na licu, sjedenje u društvu nakon vježbanja, bez tuširanja i u znojnoj odjeći može pogoršati akne i dovesti do iritacije kože. Preporučuje se tuširanje što je moguće prije nakon treninga.
Zdravstvene prednosti tjelovježbe daleko nadilaze moguće probleme s kožom i stoga vježbanje treba prakticirati, naravno uz pridržavanje navedenih naputaka.

Antonija Pleša

Photos courtesy of Pixabay

Pridruži se raspravi
Vrata zdravlja