Prekomjerna tjelesna težina i debljina postali su globalni problem. Broj odraslih osoba koje boluju od prekomjerne tjelesne težine i debljine u konstantnom je porastu. Nastave li se sadašnji trendovi do 2025. godine 2,7 milijardi odraslih osoba diljem svijeta imat će prekomjernu tjelesnu masu i debljinu.
U Hrvatskoj svaka druga odrasla osoba ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu, a svaki treći osmogodišnjak ima problem s prekomjernom tjelesnom masom. Debljina se javlja u sve ranijoj životnoj dobi i donosi nove i ozbiljne zdravstvene rizike.
Prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti, 10. revizija, prekomjerna tjelesna težina i debljina vode se pod medicinskim dijagnozama E65 i E66. Riječ je o stanjima koje treba liječiti kako bi se umanjio rizik od kroničnih nezaraznih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti, bolesti probavnog sustava, šećerne bolesti tipa 2, kronične opstruktivne plućne bolesti, nekih sijela tumora, psihičkih/mentalnih poremećaja, bolesti sustava za kretanje, kožnih i brojnih drugih bolesti i poremećaja.
Prekomjerna tjelesna težina i debljina značajno umanjuju kvalitetu života i skraćuju životni vijek.
Uzroci debljine mnogo su dublji i kompleksniji nego se to uobičajeno misli. Nije to pitanje samo neprimjerenih prehrambenih navika i nedostatne tjelesne aktivnosti. Na njenu pojavnost utječu brojni okolišni čimbenici odnosno društveni uvjeti u kojima pojedinac živi. Rješenju ovog problema treba pristupiti multidisciplinarno – obuhvatiti razne čimbenike i aspekte. Na zdravlje populacije treba djelovati preventivno, mijenjajući uvjete u okolini, stvaranjem poticajnog okruženja za razvoj i prakticiranje zdravih životnih navika.
Antonija Pleša
Photos courtesy of Pixabay
Pridruži se raspravi