Mladost je razdoblje života u kojem se susrećemo s brojnim izazovima. Okruženost mnoštvom informacija rezultira zbunjenošću i često otežava donošenje ispravnih odluka.
Odgovorno spolno ponašanje jedna je od onih odluka koja pridonosi zdravlju i općenito kvaliteti života.
Odgovorno spolno ponašanje pozitivan je pristup spolnosti koji omogućava ostvarivanje zadovoljavajućih i sigurnih spolnih iskustava. Ono podrazumijeva usvajanje obrazaca ponašanja i životnog stila koji je usmjeren zaštiti i unapređenju spolnog i reproduktivnog zdravlja.
Prakticiranjem odgovornog spolnog ponašanja znatno smanjujemo rizik od neželjenih posljedica.
Različita su istraživanja pokazala da rano seksualno iskustvo u adolescenciji nije izoliran događaj ali nije niti toliko često kao što se misli. Zanimljiv je rezultat provedenih studija koje potvrđuju da su mladi koji su pušači i skloni zlouporabi alkohola kao i drugih psihoaktivnih tvari, skloniji upuštanju u rane i rizične seksualne odnose. Iz toga možemo zaključiti da su rizična skupina mladi koji općenito teško kontroliraju svoje impulse. Ipak, suprotno uvriježenom mišljenju javnosti, većina adolescenata ne stupa rano u spolne odnose.
Suzdržavanje od spolnih odnosa (apstinencija) i odgađanje prvog spolnog odnosa za kasniju dob, spolni odnosi isključivo u uzajamno vjernoj vezi te redovito i pravilno korištenje kondoma pri svakom spolnom odnosu, načini su na koje možemo umanjiti rizik od spolno prenosivih bolesti i drugih neželjenih posljedica.
Spolno prenosive bolesti skup su bolesti koje mogu imati različite uzročnike: viruse, bakterije, gljivice ili druge nametnike. Simptomi spolno prenosive bolesti mogu biti oskudni odnosno slabo izraženi i oboljela osoba ne mora se osjećati bolesno i ne mora biti svjesna odgovornosti za njezino daljnje širenje. Zato su važni redoviti, preventivni pregledi i poznavanje vlastitog tijela. Svaku promjenu (svrbež, crvenilo, peckanje, bol pri mokrenju, pojavu ranica u intimnom području, pojavu pojačanog iscjetka iz spolovila ili čmara i dr.) treba shvatiti ozbiljno jer može biti simptom neke bolesti i ukazivati na potrebu intervencije odnosno pregleda kod liječnika. Mnoge spolno prenosive bolesti moguće je liječiti, a neke mogu dovesti do neplodnosti i težih posljedica.
Prevencija uključuje pravovremenu informiranost i primjerenu edukaciju, pravovremenu zaštitu i testiranje u slučaju sumnje na postojanje neke od spolno prenosivih bolesti.
Po pitanjima spolnosti važno je dobiti stručnu, provjerenu informaciju i savjet educirane osobe. Mladima savjetujemo što manje konzultirati neprovjerene izvore (prijatelje, poznanike, internet i sl.).
Antonija Pleša
Photos courtesy of Pixabay
Pridruži se raspravi