Od sredine ožujka zatvorene su osnovne i srednje škole te se formalno obrazovanje svih učenika osnovnih i srednjih škola nastavlja online putem. Kako to funkcionira? Jesu li nastavnici i škole uspjele prilagoditi školske programe ovakvom vidu školovanja, osmisliti dodatne aktivnosti i alate kojima će uspjeti motivirati učenike na rad i učenje?
Nakon gotovo mjesec dana takvog školovanja naziru se prvi uvidi o školovanju učenika u izvanrednim okolnostima (pandemije koronavirusa).
Prema provedenim istraživanjima glavni izvor stresa za učenike nisu zahtjevi nastavnika, kako se to u početku smatralo. Učenici uglavnom pozitivno ocjenjuju nastavnike i njihovu spremnost za prepoznavanje potreba i mogućnosti učenika u izvanrednim okolnostima koje, uz neizvjesnost, obilježava i strah za zdravlje sebe i svojih bližnjih (u Zagrebu i od potresa).
Najveći izvor stresa su promjene u načinu života – zatvorenost kod kuće, nemogućnost druženja s prijateljima (osim online), nemogućnost bavljenja uobičajenim aktivnostima u slobodno vrijeme, neizvjesnost ostvarivanja osobnih ciljeva vezanih uz školu, osjećaj nedostatka kontrole nad vlastitim životom i životom članova obitelji.
Posebno ranjiva skupina su učenici maturanti. Obrazovni sustav o njima treba voditi posebnu brigu: redovito ih informirati o prilagodbama i unapređenjima procesa školovanja na daljinu kako bi što uspješnije završili srednjoškolsko obrazovanje i nastavili svoj obrazovni i/ili profesionalni put. Također je važno redovito ih informirati o državnoj maturi i upisima u visoko obrazovanje što i u redovnim okolnostima predstavlja izazov za učenike.
Učenici mogu pratiti video materijale na You tube kanalu Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, You tube kanal Škola na Trećem i TV programima koji emitiraju sadržaje nastave na daljinu kako bi pomogli učenicima da brže, učinkovitije i lakše savladaju školsko gradivo u ovim izvanrednim okolnostima.
Antonija Pleša
Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje
Photos courtesy of Pixabay
Pridruži se raspravi