Kada govorimo o ovisnostima najčešće mislimo na ovisnosti o psihoaktivnim tvarima (duhanu, alkoholu, psihoaktivnim drogama). Uz to sve češće se spominju i ovisnost o internetu, video igrama, igrama na sreću, kockanju/klađenju, hrani (općenito ili o nekoj hrani posebno), televiziji, šopingu, selfie-jima, seksu…
Čovjek može biti ovisan gotovo o svemu.
Zajednička je značajka svih ovisnosti da aktivnosti vezane uz nju postaju središnji sadržaj i čimbenik u životu ovisne osobe. U slučaju apstinencije osoba neprestano misli o objektu/sredstvu svoje ovisnosti, pati od nesanice, glavobolja, abdominalnih problema, gubitka apetita, neravnomjernih otkucaja srca, znojenja, ne može se usredotočiti na ništa drugo, nervozna je, postaje nefunkcionalna…
Kako je eksperimentiranje dio odrastanja i često prisutna karakteristika u najburnijem razdoblju ljudskog života – adolescenciji, u ovom tekstu osvrnut ćemo se na to koliko su ta ponašanja prisutna u našoj zemlji, čime su uvjetovana i što stručnjaci preporučaju obiteljima, mladima i djeci, u smislu prevencije.
Zlouporaba psihoaktivnih droga i dalje je u porastu. Također su u porastu i nove vrste ovisnosti posebno ona o internetu i elektroničkim uređajima.
Prepoznavanje rizika u mladalačkoj je dobi vrlo slabo. Mlada osoba sklona je razmišljati kako se baš njoj ne može i neće ništa dogoditi, da može vladati sobom, da je to samo proba, jedno novo iskustvo. Upravo je zbog toga populacija djece i mladih vrlo zanimljiva onima koji se bave raspačavanjem tih sredstava. Manipuliranjem sa stvarnim činjenicama stvara se pogodan teren za eksperimentiranje mladih i dojam da je uzimanje opasnih tvari ‘in’, da nije opasno, ‘da to svi rade’ i sl.
Mladost karakteriziraju i radoznalost i želja za potvrđivanjem, za pripadanjem istovremeno i želja za razlikovanjem od roditelja, nastavnika i svih “starijih”. Mlada osoba čini razne stvari ne bi li zadovoljila te potrebe. Jedan od načina je i uzimanje različitih, legaliziranih droga kao što su cigarete i /ili alkohol.
U stvarnosti se često događa da radoznalost rezultira eksperimentiranjem koje potom prerasta u učestalije uzimanje i u ovisnost.
Uz školu, vršnjake, medije i društvo u cjelini, obiteljsko okruženje ostaje najznačajnije i najutjecajnije okruženje za mladu osobu. Nažalost, prezaposlenost i tempo suvremenog života rezultiraju time da roditelji i djeca slabije komuniciraju, da se u obitelji na vrijeme ne prepoznaju potencijalno zabrinjavajuće manifestacije ili im ne pridaju dovoljno pozornosti.
Suvremeni odgoj često se karakterizira popuštanje (ili nepostojanje) obiteljskih pravila i vrijednosti, slabiji nadzor na djecom, davanje slobode u opsegu za koji djeca nisu pripremljena.
Savjet mladim osobama je – informirajte se i razmišljajte svojom glavom. Ne nasjedajte na manipulacije. Biti ovisan o bilo čemu nije zabavno. Dapače, može nepovratno negativno utjecati na cijeli život. Budite svoji i ne dozvolite da vas netko uvuče u svoj svijet prikazujući ga nerealno privlačnim.
Iza bezbojnih statistika o broju ovisnih stoje stvarne sudbine pojedinaca i članova njihovih obitelji, drame i silni pokušaji da se s ovisnošću nekako izađe na kraj.
Savjet roditeljima je razgovarati sa djecom, naći vremena za obitelj, biti odgovoran roditelj, njegovati obiteljske vrijednosti (poput međusobne bliskosti, povjerenja, poštenja, osobne odgovornosti, međusobnog pomaganja i dr.). Ukoliko posumnjate da se s vašim djetetom zbiva nešto neuobičajeno, razgovarajte s djetetom, s drugim roditeljima, s nastavnikom, potražite savjet i pomoć stručnih osoba.
Antonija Pleša
Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje
Photos courtesy of Pixabay
Pridruži se raspravi