Ah, ti problemi…

Čemu si sklon/a? Kad se nađeš pred problemom pokušavaš li ga izbjeći ili se suočavaš s njime?

Zamisli da je pred tobom naporan tjedan. Profesori iz nekoliko predmeta najavili su nekoliko testova i usmeno ispitivanje. Sjedaš za stol, primaš se posla i učiš? Ili smišljaš kako izbjeći neugodnu situaciju? Ili kako što lakše proći kroz nju?

Learn, School, Student, Board

Mnogi od nas žive u uvjerenju da je probleme bolje izbjegavati nego se s njima suočavati. To činimo iz raznoraznih razloga, između ostaloga iz straha od emocionalne patnje koju problemi nose i zato jer probleme ne percipiramo kao prilike za osobni rast i razvoj nego kao neugodu koju je, kad je to moguće, poželjno izbjeći.
Razmisli, kako su se ponašali tvoji roditelji, djedovi i bake? Oni su naš prvi model i onaj koji najčešće (podsvjesno) slijedimo.

Ukoliko si se našao/la među „izbjegavateljima“ sigurno puno vremena provodiš brinući o školskim problemima smišljajući načine kako ih izbjeći, olakšati, ne misliti na njih… Odugovlačiš, zaboravljaš, ignoriraš i nadaš se da će se sve nekako riješiti samo od sebe. Ponekad svoju odgovornost prebaciš na nekog drugog, okrivljuješ okolnosti i izvlačiš se… Na taj si način, zapravo, stalno u problemu. Vrlo često i u više njih.

Woman, Girl, Percent, Prices, Shopping, Final Sale

Ako si onaj koji se suočava s problemom vjerojatno si često zabrinut/a, umoran/na, marljivo učiš, trudiš se, čitaš, vježbaš, ponavljaš… Nije uvijek zabavno, ali ti ne znaš drugačije.

Loša vijest za izbjegavatelje je da problemi neće nestati. Izbjegavajući probleme stagniramo. Ne razvijamo se, ne postajemo samopouzdane i kompetentne, odgovorne i zadovoljne odrasle osobe koje se umiju nositi sa životom. Prag tolerancije na frustraciju kod izbjegavatelja postaje sve niži, raste sklonost odavanju slabostima (ovisnostima, depresiji, anksioznosti…).
Dobra je vijest da svaki dan imamo priliku za promjenu. Korak po korak, malo po malo, možemo preuzeti volan i odabrati pravi smjer – preuzeti upravljanje svojim životom i problemima koje život nosi.

Life Coach, Achievement, Silhouette

Dobra vijest za suočavatelje je ta da je svaki problem prilika za učenje i rast. Uloženi trud i strpljenje neće ostati nenagrađeni. Loša vijest? Hmmm… Možda to da ići ispravnim putem nije uvijek lako, da će uvijek biti nešto (ili netko) što (ili tko) će zahtijevati tvoj trud. Kroz sve to ti ćeš rasti, jačati, biti samopouzdaniji/a i zadovoljniji/a. Isplati se. Jer ono što si naučio, osvijestio, spoznao, tvoj je resurs, tvoja snaga.  

Hrabro naprijed – suočite se sa svojim problemima! Ako pri tome trebate podršku – zatražite je. To može biti roditelj, nastavnik, partner/ica, prijatelj/ica, stručna osoba.

Antonija Pleša
Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje

Photos courtesy of Pixabay

Vrata zdravlja