Život u gradu ima svojih prednosti, ali i nedostataka. Jedan od njih je odvojenost od prirode,a boravak u prirodi ima značajno pozitivno djelovanje na naše psihofizičko zdravlje.
U nastavku teksta navest ćemo samo neke dobrobiti boravka u prirodi
Priroda umanjuje stres
20-ak minuta boravka u prirodi može dovesti do smanjenja prisutnosti hormona stresa kortizola, kojeg luči nadbubrežna žlijezda. Boravak u prirodi trebalo bi prakticirati barem tri puta tjedno, uvijek tijekom dana.
Vježbanje na otvorenom
Vježbanje umanjuje stres. Budući da dolazi toplije doba godine mnoge fizičke aktivnosti možemo „preseliti“ van, u prirodu. Vježbanje na otvorenom još pozitivnije djeluje na našu psihu. Priroda djeluje umirujuće. Izloženost zelenoj boji i prirodnom okruženju blagotvorno djeluje na psihu. Vježbanje u teretani ili fitness centru možemo zamijeniti bicikliranjem, planinarenjem, prakticirati jogu na otvorenom, igrati košarku na igralištu, nogomet na vanjskom terenu, badminton…
Priroda snaži imunitet
Vitamin D neophodan je organizmu zbog regulacije apsorpcije kalcija i izgradnju zdravih kostiju. Ima i pozitivan utjecaj na imunološki sustav i druge stanične procese. Naziva se još i „sunčev vitamin“ jer najveći dio tog vitamina dobivamo izlaganjem suncu.
Priroda povećava kreativnost i poboljšava pamćenje
Boravak u prirodi dokazano značajno povećava kreativnost, smiruje, bistri misli i emocije. Dokazano je i to da su studenti i učenici koji provode više vremena u prirodi boljeg raspoloženja te imaju bolje rezultate na testovima pamćenja. Zato, s vremena na vrijeme, isključite mobitele, računala i slične uređaje pa pođite u prirodu.
Priroda pomaže kod konccentracije
Ne možete se usredotočiti na posao koji radite? Učenje? Ostavite posao (ili knjigu) na pola sata i prošetajte obližnjim parkom. S Provedene studije pokazale su da šetnja prirodom pomaže vratiti fokus.
Priroda nas čini boljim ljudima
Boravak u prirodi pomaže nam odbaciti ili umanjiti društvene pritiske, omogućavajući nam da se sjetimo i vrednujemo važnije stvari poput odnosa, dijeljenja i zajednice.
Priroda pomaže u borbi protiv anksioznosti i depresije
Blaža anksiozna i depresivna stanja mogu se prebroditi redovitim odlascima u prirodu. Kad se osjećate loše izađite na svjež zrak, trčite po livadi ili brzo hodajte, aktivirajte se bar na 15 minuta i odmah ćete se osjećati bolje.
Boravak na otvorenom snižava krvni tlak
Hodanje snižava krvni tlak, smanjuje razinu hormona stresa za više od 15%, šetnja šumom smanjuje prosječni puls sudionika za gotovo 4%, a krvni tlak za nešto više od 2%.
Priroda povezuje
Umjesto da slobodno vrijeme provodimo pred ekranima možda bismo mogli izaći u šetnju. Izlazak u prirodu odličan je način ponovnog povezivanja s obitelji, partnerom i prijateljima.
Boravak u prirodi poboljšava vid
U današnje vrijeme kad puno vremena provodimo pred računalima, mobitelom i televizorom,boravak u prirodi pravi je odmor za oči. Provođenjem vremena u prirodi pružamo očima priliku da se usredotoče na predmete u daljini (za razliku od ekrana koji su nam uvijek blizu). To smanjuje naprezanje očiju, a vjerujte bolji film i seriju možemo pogledati u šumi nego pred televizorom.
Boravak u prirodi pospješuje dobar san
Boravak u prirodi povećava kvalitetu sna i najbolja je tableta za spavanje. To je dijelom posljedica smanjenja stresa, ali i zato što izlaganje suncu tijekom dana može povećati proizvodnju melatonina noću koji je potreban za regulaciju ciklusa spavanja.
Sanela Predojević
Photos courtesy of Pixabay