Kako prilagoditi obroke i tjelesnu aktivnost trenutnoj „koronavirus“ situaciji?

Sport, Inside, In The House, House

Uslijed trenutne situacije, iz građanske smo dužnosti primorani duže nego inače boraviti u zatvorenom prostoru i manje se kretati od onoga na što smo navikli. Nije niti potrebno naglašavati da takav režim utječe negativno ne samo na naše tjelesno nego i na naše mentalno zdravlje.

Obzirom na to da je u ovom trenutku neizvjesno koliko dugo će ova „koronavirus“ situacija trajati, na nama je da osvijestimo potrebu vođenja računa o vlastitom zdravlju, kako mentalnom tako i fizičkom. To ćemo najbolje napraviti ako optimiziramo obroke i kretanje.

Podsjetimo se: kretanje ubrzava metabolizam, osigurava potrošnju energije (gubitak masti), poboljšava mišićni tonus, povećava kondiciju, poboljšava rad kardiovaskularnog sustava i pluća, popravlja/podiže raspoloženje, poboljšava opće zdravlje.

Home Office, At Home, Work, Internet

Mjere koje su stupile na snagu u cilju sprječavanja širenja zaraze koronavirusom (COVID-19), rezultirale su time da oko 140 tisuća djece vrtićke dobi, oko 300 tisuća učenika osnovnih škola, 150 tisuća učenika srednjih škola te 160 tisuća studenata boravi kod kuće. Tu naravno treba uračunati i  njihove roditelje, djedove i bake, širu obitelj, itd…

Dobro je poznato da se vikendima i tijekom godišnjih odmora, kao i u stresnim razdobljima života, većina nas manje kreće, više vremena provodi pasivno, najčešće pred ekranima. Time se remeti uobičajeni ritam budnosti i spavanja i, osim što se češće poseže za obrocima i/ili međuobrocima, konzumiraju se obroci slabije nutritivne vrijednosti (prekalorični, premasni, preslatki, preslani, fast-food, gricaklice, slatka i gazirana pića, alkohol i dr.).

Slično se događa i sada.  Uslijed situacije u kojoj se nalazimo i zbog nemogućnosti provođenja svakodnevnih aktivnosti, jedemo previše, češće i nezdravije, a kretanje smo reducirali.  

Ovakvim stilom života značajno se povećava mogućnost porasta tjelesne mase koja dugoročno i u velikoj mjeri negativno utječe na zdravlje, kako mentalno tako i fizičko,  te predstavlja rizik za razvoj danas vodećih kroničnih nezaraznih bolesti.

House, Corona, Coronavirus, Virus

Zbog smanjenih mogućnosti kretanja neophodno je dodatno osvijestiti svoje životne izbore i više voditi računa o očuvanju zdravlja, zadržavanjem dobrih navika u mjeri u kojoj je to moguće.

Neophodno je osigurati svakodnevnu tjelesnu aktivnost, kako za sebe tako i za ostale članove svoje obitelji. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, svakodnevno je za zdravlje potrebno izdvojiti najmanje:

  • 180 minuta za tjelesne aktivnosti različitog intenziteta za djecu do šest godina,
  • 60 minuta umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti za djecu i mlade u dobi od šest do 18 godina,
  • 30 minuta umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti za odrasle;

Kada govorimo o fizičkim aktivnostima, a zatvoreni smo u kući, one mogu biti raznolike, i samo „nebo je granica“ naše mašte: od čišćenja po kući, laganih vježbi istezanja, pilates vježbi, joge, vježbi snage s vlastitom težinom (čučnjevi, sklekovi, trbušnjaci) ili utezima (budite maštoviti, koristite napunjene boce, knjige, ili druge predmete u kući), vožnje kućnog bicikla, vježbi s trakom, skokova (na mjestu i u dalj), itd…

Što se prehrane tiče, planiranje obroka trenutno može biti korisno, kako bismo u svakom trenu znali koliko smo i što pojeli. Najbitnije je zadržati tri osnovna obroka, i 2 manja međuobroka. Treba jesti polako i umjereno, do granice sitosti. Najveći obrok bi trebao biti doručak, zatim ručak, a kalorijski najsiromašnija trebala bi biti večera. Za večeru je dobro pojesti laganiji obrok, tipa salate ili jednostavno količinski pojesti manje. Ne smije se jesti prekasno niti netom prije spavanja.  Naravno, ponekad se, i bez grižnje savjeti, može „počastiti“ nekim omiljenim slasticama. Najbolje bi bilo takve dane ukomponirati sa nekom fizičkom aktivnošću.

Najbitnije je zapamtiti i stalno se podsjećati da će ova kriza uskoro proći. Ono što ne želimo je ovu krizu zamijeniti drugom, kao što je borba sa viškom kilograma ili općenito sa zdravljem.

Za sve navedeno potrebna je disciplina i ustrajnost.
Budite ustrajni. Kasnije ćete si biti zahvalni.

Ne možemo utjecati na puno toga, ali možemo na to kako ćemo se mi ponašati u ovoj situaciji.

#ostanidoma
#tujednizadruge

Lorena Bosnar dr. med.

Photos courtesy of Pixabay

Pridruži se raspravi
Vrata zdravlja