Mentalno zdravlje – najčešći problemi među mladima

Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije mentalno se zdravlje je „stanje u kojem osoba ostvaruje svoje sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, raditi produktivno i plodno i pridonositi.“.

Mental, Health, Mental Health, Teen, Male, Boy, Child

Budući da mentalno zdravlje značajno utječe na brojne druge aspekte života važno je svakodnevno voditi brigu o njemu. Problemi vezani uz mentalno zdravlje češći su uzrok obolijevanja i preranog umiranja nego tjelesne bolesti. Npr. procjenjuje se da će depresija kroz idućih deset godina biti drugi, a do 2030. godine prvi vodeći uzrok globalnog opterećenja bolestima. Zabrinjava i činjenica da je među mladima sve više onih s emocionalnim teškoćama.

Riječ je o osjećaju mladog čovjeka u odnosu na samog sebe i u odnosu na svoje okruženje. Kako vidim sebe? Kako se prihvaćam? Jesam li zadovoljan/na sobom? Kako vidim sebe u odnosu na obitelj? U odnosu na svoje vršnjake? Kako se doživljavam u školskom okruženju? Jesam li prihvaćen/a od drugih? Imam li prijatelja? Kako stojim s učenjem? Kako sa zahtjevima okoline?

Doba adolescencije obilježeno je mnogim izazovima što zna rezultirati pojavom emocionalnih poteškoća. Škola i svakodnevni školski zahtjevi često se navode kao najčešći i najvažniji izvor stresa kod adolescenata. Način suočavanja sa školskim stresom utječe na ponašanje, zdravlje i ukupni razvoj u adolescentskoj dobi.

Maze, Mind, Head, Human, Illness, Decision, Complex

U situacijama koje zahtijevaju više napora češće su i intenzivnije stresne reakcije koje se mogu očitovati na tjelesnom i psihološkom planu. Tjelesne manifestacije stresa odnose se na pojačanu mišićnu napetost, pojačano znojenje, glavobolje, trbobolje, pretjerani umor, probleme s disanjem, probleme sa spavanjem i sl.

Psihološke stresne reakcije manifestiraju se u ponašajnom (npr. sukobljavanje s vršnjacima, nastavnicima, roditeljima, izostajanje s nastave, loš uspjeh), emocionalnom (strah od ispitivanja, osjećaj neprihvaćenosti, osamljenost, osjećaj preplavljenosti, nestrpljivost, razdražljivost i sl.) i kognitivnom (teškoće s koncentracijom i pažnjom) funkcioniranju.

Tranzicija u srednju školu u našoj je zemlji prilično zahtjevna. Nije rijetkost da učenici iz osnovnih škola, zbog mogućnosti upisa u željene srednje škole, dolaze s nerealno visokim ocjenama. Sukobljavanje realnih mogućnosti učenika i njegovih/njezinih očekivanja od samoga sebe, roditelja i nastavnika povećava stres kod mladog čovjeka.

Najčešće prisutne teškoće upućuju na emocionalne i somatske simptome bliske anksioznosti (napetost, uznemirenost, ubrzano lupanje srca, kožne promjene, glavobolje), ali i depresivnosti (tuga/nesreća, manjak energije i umor).

Somatski simptomi često su prvi znaci koji okolinu upozoravaju da kod učenika postoji neki emocionalni problem. Tijekom prilagodbe učenike u najvećoj mjeri brine zahtjevnost gradiva, kriteriji ocjenjivanja, česti ispiti znanja. Zabrinutost je izraženija kod djevojaka i mladića, učenika gimnazijskih programa.

U razdoblju prilagodbe više se susrećemo s emocionalnim negoli psihosomatskim teškoćama. Jedan manji broj učenika doživljava intenzivnije teškoće koje zahtijevaju više pažnje odgojno-obrazovnih djelatnika i roditelja. Važno je što ranije detektirati učenike s izraženijim teškoćama kako bi pravovremeno dobili prikladnu podršku.  

Nastavnike i roditelje, ali i same učenike, potrebno je senzibilizirati za probleme prilagodbe te im ponuditi smjernice za kvalitetniju podršku i nošenje s tim problemima.  

Kod učenika je potrebno razvijati vještine učenja koje će im olakšati savladavanje školsko gradivo (koje u srednjoj školi biva značajno obimnije i zahtjevnije nego u osnovnoj), jačati socijalne vještine, pokazati brigu za mladog čovjeka, njegovu osobnost i za sva postignuća, ne  isključivo ona akademska.

Što možemo napraviti sami?

  • preispitati vlastite stavove i navike i vidjeti što je to nam pomaže/odmaže,
  • osvijestiti svoje snage, sposobnosti, želje i sklonosti,
  • osvijestiti svakodnevne misli i osjećaje,
  • osvijestiti što nam izaziva stres,
  • odabrati najbolji način suočavanja/reagiranja,
  • prepoznati i prihvatiti kako svoje vrline tako i slabosti,
  • graditi svoje samopouzdanje,
  • usvajati nova znanja i vještine (to značajno pridonosi samopouzdanju),
  • imati vrijeme za sebe, za ono što volimo raditi (glazbu, čitanje, šetnju, sport ili dr.),
  • baviti se umjerenom tjelesnom aktivnošću (dokazano umanjuje osjećaj anksioznosti, depresiju, loše raspoloženje, stres),
  • njegovati podržavajuće, bliske odnose s obitelji i drugim ljudima,
  • upoznavati nove ljude i stvarati dobre odnose,
  • uključiti se u lokalnu zajednicu, dobrovoljni rad, volontiranje i slične aktivnosti jer one daju osjećaj korisnosti i smisla, povećavaju osjećaj zadovoljstva i jačaju samopoštovanje.

Antonija Pleša
Krugovi, Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje

Photos courtesy of Pixabay

Vrata zdravlja