Umišljeni bolesnici

„Nije mi dobro, znoje mi se ruke! Ne znam kad sam „zaradio“ ovu modricu na butini?! Guglao sam
simptome. Mislim da je nešto ozbiljno. Možda čak i umirem…“

Ache, Pain, Back, Body, Care, Backache, Fit, Health

Svi mi poznajemo nekoga kome su nezaobilazni accessorise: maramice, pastile za grlo i iskaznica dopunskog zdravstvenog osiguranja. Umjesto druženja i raspravljanja o promjenjivom vremenu, nezaobilazna tema s tom osobom broj je oboljelih od koronavirusa. (dok mu „užegli“ toplomjer klizi ispod pazuha).

Pogađaš?! Radi se o hipohondriji, psihičkom poremećaju čija su glavna obilježja pretjerana zaokupljenost tjelesnim funkcijama i strahovi od obolijevanja od ozbiljnih bolesti, zasnovani na pogrešnom tumačenju tjelesnih simptoma. Oboljele od ove bolesti nazivamo „umišljenim bolesnicima“ ili hipohondrima.

Hipohondara je, prema istraživanju provedenom na ambulatnim pacijentima u Americi, negdje oko 5 posto. Oboljeli se najčešće žale na probleme s probavnim i srčano-žilnim sustavom. Oni bol zaista i osjećaju, hipohondrija spada pod somatoforni poremećaj (skupina poremećaja kod kojih osnovni psihološki problem dovodi do značajnih fizičkih simptoma). “Umišljenu bol“ često prati depresija, anksioznost i opsesivno-kompulzivni poremećaj.

Hipohondre nije za kriviti, već njihov naslijeđeni materijal (čit. gene). Najčešće započinje u doba adolescencije, u kasnijim godinama simptomi se znaju pojačavati.  Većina bolesnika obolijeva od
hipohondrije zbog osjetljivosti središnjeg živčanog sustava na stres i nasljednih predispozicija za anksioznost. Što ne znači da nas to mora pratiti do kraja života. Hipohondrija se liječi. „Američko medicinsko udruženje“ preporučuje kognitivno-bihevioralnu psihoterapiju i antidepresive.

Anxiety, Mental Health, Brain Disorder, Brain, Disorder

Ako su vas prolazili trnci dok ste čitali ovaj članak i već ste krenuli pročavati povijest izliječene bolesti, pod sumnjom da ipak nije sve u redu, ne brinite, zdravi ste, to je “samo” hipohondrija.

Šalu na stranu, ukoliko Vas ovakve misli zaokupljaju često i značajno utječu na kvalitetu života, potražite stručnu pomoć.

Novinar: Tomislav Parlov

Photos courtesy of Pixabay

Vrata zdravlja